+38 095 363 95 33

Тут поки що нічого немає...

Використання мобільних телефонів у зоні бойових дій підвищує ризики та потенційні небезпеки для військових. Окрім можливості перехоплення та прослуховування комунікацій, однією з найважливіших причин уникати наявності телефонів є комплекси радіоелектронної боротьби (РЕБ) супротивника.

На прикладі сучасного комплексу радіоелектронної боротьби та радіотехнічної розвідки РФ — «Леєр-3» (точна назва РБ-341В) спробуємо зрозуміти, в чому полягає загроза знаходження телефону в зоні БД.

Комплекс радіорозвідки «Леєр-3»

Комплекс радіорозвідки «Леєр-3» створений армією РФ з метою виявлення місця розташування мобільних телефонів (як одиночних, так і скупчень). Він являє собою збірку, виконану на базі КамАЗа, і містить 2-3 безпілотних літальних апарати «ОРЛАН-10». Усередині автомобіля розташовані два робочих місця, система електроживлення і приймач-передавач з антеною, встановленою на щоглі.

Основні технічні характеристики «ЛЕЄР-3»

Діапазон частот каналу керування:

902-922 МГц

Система навіації комплексу:

GPS, Глонасс, GSM

Стандарт контрольованої мережі:

GSM 900, GSM 1800

Діапазон робочих частот::

935-960 МГц, 1805-1880 МГц, 890-915 МГц, 1710-1785 МГц

Радіус зони терминалів сотового зв’язку, що блокуються

до 6 км

Кількість абонентів сотового зв’язку, що блокуються одночасно

2000

Кількість операторів сотового зв’язку, що блокуються одночасно

3

Кільксть одночасно керованих БПЛА

2

Характеристики БПЛА

Тип БПЛА:

«Орлан-10»

Маса корисного навантаження:

4 кг

Тривалість польоту:

10 год

Радіус польоту:

120 км

Дальність польоту:

1200 км

Висота польоту:

200 м - 5 км

Швидкість польоту:

70-140 км/год


Задачі та принцип роботы російського «Леєр-3»

Основна задача комплексу — заглушити базові станції GSM і стати на їхнє місце. БПЛА на базі «ОРЛАН-10» імітують хибну базову станцію, і телефони військових підключаються до неї, думаючи, що це їхня «рідна» мережа. Таким чином смартфон реєструється у ворожій хибній мережі. Після цього оператори одержують усю необхідну інформацію від абонентів. Це одна з «дір» у безпеці мереж GSM.

Безпілотний літальний апарат «ОРЛАН-10» працює автономно та може орієнтуватися без використання GPS за номерами CellID базових станцій. Його здатність літати значною висотою (до 5 км) дає змогу залишатися непоміченим під час проведення розвідки. За 10 годин польотного часу він може просканувати ділянку фронту завдовжки 100-120 км і завглибшки 20 км. Під час створення автономного маршруту задається до 60 контрольних точок. Після завершення місії БПЛА повертає дані операторам, вони завантажують їх на комп’ютер та об’єднують із загальною базою даних.

Що відбувається з телефоном у момент перехоплення?

Телефон «бачить» мережу, але зробити дзвінок або відправити sms-повідомлення можливості немає. Після того, як БПЛА відлетить далі, телефон повертається до своєї мережі та повністю відновлює функціонування. І в 99 % випадків абонент не помітить, що його виявили. За часом цей процес може тривати від кількох секунд до декількох хвилин.

Яку інформацію збирає РЕБ з телефонів?

Оператори отримують дані про місцезнаходження (GPS-координати абонента), причому для отримання координат не обов’язково, щоб на телефоні були ввімкнені сервіси геолокації (GPS-позиціонування), оскільки орієнтування відбувається за базовими станціями. У деяких випадках навіть вимкнений телефон легко фіксується (детальніше розповімо далі). При цьому точність складає не до 1 метра, як у стандартному режимі, а в межах 100-500 метрів. Також зчитується номер SIM-картки (IMSI) та серійний номер (IMEI). Ця інформація використовується для розсилки смс та голосових повідомлень (саме тому найчастіше вони розсилаються тим, хто знаходиться ближче до місць зіткнення).

Як використовують отримані дані про місцезнаходження?

Основна мета — знайти кілька розташованих поруч мобільних пристроїв (смартфонів, планшетів тощо), визначивши таким чином купчення людей. Далі отримана інформація використовується для визначення місця завдання удару або спрямування військ.

Такі дані дозволяють відстежувати (з візуальним накладенням на карту) розташування користувачів мобільних мереж, дають супротивникові детальне уявлення про пересування збройних сил у всіх напрямках та місця їхнього постійного перебування.

Як не дати себе виявити?

  1. Виключити наявність мобільних телефонів, планшетів та інших гаджетів, які використовують мережу GSM.
  2. Увімкнути режим польоту або вимкнути смартфон. У деяких випадках (певних моделях телефону) цього достатньо, щоб стати непомітним. Але сучасні телефони можуть передавати сигнали навіть у вимкненому стані, що одразу фіксується супротивниками. Це, в тому числі, пов’язане з функцією «Знайти телефон» (виявлення девайса у разі крадіжки). На прикладі смартфонів від Apple, починаючи від iPhone 12 і старше, ви можете самостійно переконатися в цьому без використання спеціального обладнання. Зайдіть в iCloud і знайдіть розділ «Знайти iPhone», ви побачите точне розташування свого телефону навіть у вимкненому стані. Перевірка на спеціальному обладнанні (DeltaX та Andre) показала, що навіть за умови вимкненої опції «Локатор» телефон регулярно передає сигнал. Це ж підтверджує у своєму твіттері Метью Грін — автор блогу про криптографічний інжиніринг:
  3. Використовувати екрануючий чохол Фарадея. Такий чохол повністю блокує всі сигнали від смартфонів, завдяки чому ви залишаєтеся непоміченими для будь-яких пошукових пристроїв та ворожих комплексів РЕБ. Перебуваючи у чохлі Фарадея, телефон повністю втрачає зв’язок (немає можливості зателефонувати), блокує WiFi, Bluetooth та інші бездротові мережі. Як тимчасову альтернативу можна використовувати харчову фольгу, щільно обмотавши нею телефон у 3-5 шарів.


Связанные товары